Jak pozbyć się trądziku? – Skuteczne sposoby na trądzik dla nastolatków i dorosłych [2022]

5/5 - (1 vote)

Aktualizacja 8 stycznia, 2022

Jak pozbyć się trądziku stosując domowe sposoby

Wiele osób z cerą trądzikową zastanawia się jak pozbyć się trądziku w domowych warunkach, dlatego postanowiliśmy napisać ten przewodnik. 

Przedstawimy Ci sprawdzone sposoby walki z trądzikiem, które możesz wdrożyć na własną rękę aby skutecznie pozbyć się zmian skórnych. Zalecamy jednak, aby w przypadku zaawansowanych problemów z cerą, leczenie trądziku skonsultować z dermatologiem. 

Zaczniemy od tego czym jest trądzik i co sprzyja jego powstawaniu. Większość artykułu poświęcimy jednak części praktycznej w której poznasz domowe metody na trądzik, naturalne suplementy dla skóry trądzikowej, dowiesz się jak działają dermokosmetyki i jak przygotować domową maseczkę. 

Omówimy również działanie i skuteczność leków takich jak izotek (izotretynoina) w leczeniu trądziku o różnym charakterze.

  Dla tych zabieganych, poniżej zamieszczamy skróconą wersję z najważniejszymi informacjami.  

Jak wyleczyć trądzik – wersja skrócona dla tych zabieganych

Przede wszystkim warto wyeliminować z naszej diety wysoko przetworzone produkty ubogie w witaminy i minerały, a także błonnik pokarmowy. Natomiast zadbać o dostarczenie produktów zawierających witaminy a, e, c oraz b, a także minerały jak cynk czy miedź. 

Zmiany trądzikowe przed i po leczeniu

Możemy także wykorzystać domowe sposoby jak m.in. maseczki z drożdży lub jogurtem, a także maść cynkową dostępną w aptece, jednak działają one jedynie powierzchniowo co ogranicza ich skuteczność.

  Wiele osób zmagających się z trądzikiem sięga także po suplementy na bazie naturalnych składników, które wspomagają leczenie trądziku tj. royal skin 500 (www.royalskin500.pl) czy derminax (www.derminax.pl). Tego typu preparaty w przeciwieństwie do maseczek czy maści uderzają w źródło problemu od środka.  

W przypadku zaawansowanego trądziku najlepiej skorzystać z wizyty u dermatologa, który może zaplanować nasze leczenie. Najczęściej stosowanym środkiem jest izotretynoina (izotek), jednak stosuje się go w ciężkim przypadku i silnych stanach zapalnych skóry. Izotek choć skuteczny, może powodować liczne skutki uboczne, dlatego wydawany jest jedynie na receptę. 

Należy także unikać przesuszania skóry, regularnie wykonywać peelingi (można stosować także peelingi chemiczne w gabinecie medycyny estetycznej) pozwalające pozbyć się złuszczonego naskórka, a także ograniczyć długotrwały stres, który może nasilać powstawanie trądziku. 

Czym jest trądzik i co sprzyja jego powstawaniu?

Zmiany skórne takie jak krosty, grudki czy zaskórniki nazywamy trądzikiem. Przyczyny jego powstawania to przede wszystkim niewłaściwa praca gruczołów łojowych i nadmierne wydzielanie sebum.

Wypryski na twarzy

Kiedy gruczoły łojowe produkują nadmierne ilości sebum dochodzi do zapchania porów i namnażania się bakterii. Tworzą się wówczas stany zapalne, a na skórze pojawiają się wypryski.

Przyczyn powstawania trądziku jest wiele, jednak do tych najczęstszych zaliczamy zmiany hormonalne oraz niewłaściwą dietę z niewielką zawartością witamin i minerałów oraz błonnika pokarmowego, który wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu. Nadmiar stresu również może mieć negatywny wpływ na stan cery.

Jak pozbyć się trądziku – Leki i Naturalne preparaty

Zarówno leki dostępne na receptę tj. izotek oraz naturalne preparaty cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób chcących pozbyć się trądziku. 

Cera z trądzikiem oraz bez

Bez wątpienia izotretynoina (np. izotek) to skuteczne rozwiązanie dla osób z zaawansowanym trądzikiem, jednak ze względu na liczne skutki uboczne dostępny jest wyłącznie na receptę. 

Suplementy diety wspomagające leczenie trądziku można kupić bez recepty co sprawia, że  cieszą się stale rosnącą popularnością u osób z cerą trądzikową. 

Obie metody można z powodzeniem połączyć z domowymi sposobami niwelowania trądziku jak maseczki, maści czy zmiana nawyków żywieniowych. Poniżej znajdziesz omówienie każdej z metod. 

1. Suplementy dla cery trądzikowej

Naturalne preparaty dla cery trądzikowej działają na podobnej zasadzie co dieta antytrądzikowa. Dostarczają do organizmu niezbędnych dla zachowania zdrowej cery witamin i minerałów oraz wyciągów i ekstraktów roślinnych.

Suplementy na trądzik

Systematyczne stosowanie preparatów przeciwtrądzikowych ma na celu zahamowanie nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe oraz poprawę nawilżenia i elastyczności skóry.

W przeciwieństwie do popularnej maści cynkowej, która działa jedynie powierzchniowo uderzają bezpośrednio w źródło problemu od środka. 

Obecnie na rynku dostępnych jest co najmniej kilka preparatów na trądzik, do popularniejszych należą takie suplementy jak royal skin 500 oraz derminax czy nonacne. Wszystkie trzy produkty bazują na składnikach pochodzenia naturalnego co znacznie zwiększa bezpieczeństwo kuracji przeciwtrądzikowej. Stosowanie tego typu preparatów ogranicza się do przyjmowania 2 kapsułek dziennie. 

2. Leki z izotretinoiną – Izotek

Izotretynoina jest pochodną witaminy A i jest przepisywana przez dermatologów jedynie w ciężkich przypadkach trądziku. Leczenie skóry trądzikowej z wykorzystaniem izotretynoiny jest bardzo skutecznie, jednak ze względu na liczne skutki uboczne lek dostępny jest tylko na receptę. 

Jednym z leków opartych na izotretynoinie jest popularny izotek, który hamuje aktywność gruczołów łojowych i namnażanie się bakterii, ma także silne działanie przeciwzapalne. 

Skutki uboczne stosowania leku to m.in.:

  • Wysypka rumieniowa,
  • Zapalenie skóry,
  • Suchość oczu,
  • bóle głowy,
  • Krwawienia z nosa,
  • Suchość i swędzenie skóry.

Choć lek może powodować skutki uboczne w niektórych przypadkach jego stosowania może znacząco poprawić stan skóry, co może przełożyć się na poprawę jakości i komfortu życia. Niestety niektóre ze skutków ubocznych leku mogą nie ustąpić nawet po jego odstawieniu, dlatego należy stosować go wyłącznie pod kontrolą lekarza. 

jak zwalczyć trądzik domowymi sposobami

Domowe sposoby na trądzik to m.in. odpowiednio dobrana dieta, własnej roboty maseczki do stosowania na twarz oraz właściwa pielęgnacja skóry i dobrze dobrane kosmetyki dla cery trądzikowej.

Sposoby domowe bardzo dobrze uzupełniają się z leczeniem dermatologicznym lub suplementacją naturalnymi preparatami. Domowe sposoby radzenia sobie z trądzikiem mogą być jedynie wsparciem dla wspomnianych metod lub być podstawową formą walki z trądzikiem, jednak musimy zdać sobie sprawę już na początku, że wizyta u dermatologa będzie najlepszą decyzją.

Opisane sposoby mogą być stosowane zarówno przez nastolatków jak i osoby dorosłe, bez względu czy chodzi o trądzik młodzieńczy czy inne rodzaje trądziku. Nie ma również przeciwwskazań aby wdrożyć wszystkie wymienione domowe sposoby jednocześnie.

1. Dieta antytrądzikowa

Zacznijmy od tego czego nie jeść w przypadku trądziku, gdyż nieodpowiednia dieta może nasilać powstawanie stanów zapalnych i niedoskonałości. Z naszej diety powinny zostać wyeliminowane produkty wysoko przetworzone, gdyż zawierają śladowe ilości witamin i minerałów oraz błonnika pokarmowego.

Przykład diety na trądzik

Pomocne może okazać się także zrezygnowanie ze słodyczy, słodzonych napojów, ostrych przypraw oraz nabiału i przetworów mlecznych. 

Ponadto, węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym oraz znajdująca się w nabiale laktoza mogą powodować nagły wyrzut insuliny co powoduje niekorzystne zmiany hormonalne i nadmierne wydzielanie sebum, które może blokować pory.

Dodatkowo, powinniśmy ograniczyć tłuste mięsa obfitujące w prozapalne kwasy tłuszczowe omega-6.

U osób z trądzikiem bardzo istotne jest spożywanie produktów bogatych w witaminy e, a, c oraz witaminy z grupy b, a także minerały tj. cynk czy miedź. W diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa, która nie tylko są cennym źródłem witamin i antyoksydantów ale również błonnika pokarmowego, który wspiera naturalne procesy oczyszczania organizmu.  

Tłuste mięsa warto zamienić na mięsa chude (indyk, kurczak, chuda szynka), w naszym jadłospisie możemy uwzględnić również jaja oraz ryby, które są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy tłuszczowe omega 3 mogą być bardzo pomocne w leczeniu trądziku gdyż wykazują silne właściwości przeciwzapalne.

Jako źródła zdrowych tłuszczy mogą posłużyć nam oleje – lniany i oliwa z oliwek, a także orzechy, migdały czy awokado. W przypadku cery trądzikowej warto także spożywać produkty węglowodanowe o niskim indeksie glikemicznym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak powinna wyglądać właściwa dieta na trądzik oraz przykładowy jadłospis, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, który obszernie pokrywa ten temat. 

2. Maseczki do twarzy

Do domowych sposobów walki z trądzikiem możemy z pewnością zaliczyć własnoręcznie przygotowane maseczki. Z ich przygotowaniem nie powinno być problemów, gdyż niezbędne składniki bez trudu znajdziemy w większości domów. 

Maseczka dla poprawy cery trądzikowej

Maseczki domowej roboty mogą pomóc regulować pracę gruczołów łojowych i oczyścić skórę twarzy. Niestety ich skuteczność jest ograniczona ze względu na ich miejscowe działanie. Zalety to krótki czas przygotowania i niska cena, szczególnie jeśli porównamy ją z gotowymi maseczkami dostępnymi w sklepach kosmetycznych lub aptekach. 

Maseczki na trądzik które cieszą się dużym zainteresowaniem można przygotować ze spiruliną, drożdżami, zieloną glinką czy nawet jogurtem.

Jeśli chcesz dowiedz się dokładnie jak przygotować daną maseczkę i w jakim celu się ją stosuje, polecamy artykuł na tej stronie, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki jak przygotować je w domowym zaciszu. 

3. Odpowiednie kosmetyki i pielęgnacja cery trądzikowej

Skórę ze skłonnościami do trądziku należy regularnie oczyszczać kosmetykami, które mają działanie antybakteryjne. Trzeba to jednak robić z umiarem, tak aby nadmierne nie wysuszyć skóry, gdyż może to zwiększyć wydzielanie łoju.

Krem na trądzik

Odpowiednie kosmetyki dla cery trądzikowej powinny mieć działanie oczyszczające i ściągające co wpłynie na zmniejszenie ilości sebum i gromadzących się bakterii. Warto także wykonywać systematycznie peelingi w celu pozbycia się martwego naskórka. 

Gdy mówimy o kosmetykach i pielęgnacji skóry nie możemy zapomnieć dostępnych w aptekach maściach cynkowych, niestety działają one jedynie miejscowo co znacznie ogranicza ich skuteczność. 

Skórę należy także systematycznie nawilżać i chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Przed wyjściem na plaże dobrym pomysłem będzie nałożenie na skórę kremu z filtrem. 

Pryszczy nie powinno się również wyciskach, gdyż może to powodować powstawanie blizn, a także przedostanie się bakterii.

Złuszczanie naskórka pomaga usunąć martwe komórki, przyspieszyć gojenie i rozjaśnić przebarwienia pozapalne. W tym celu stosuje się często niesteroidowy lek przeciwzapalny jakim jest kwas salicylowy. Choć tego typu zabiegi mogą w niektórych przypadkach poprawić wygląd cery i zapobiec powstawaniu przebarwień, nie powinno się nadużywać tej metody.

Należy pamiętać, że cera trądzikowa to cera przesuszona, dlatego dobrze jest stosować kremy nawilżające, które chronią skórę przed tym aby nie nasilił się stan zapalny, jednak leczenie choroby jaką jest skóra trądzikowa przy pomocy tego typu środków jest niewystarczające. 

Powstałe przy trądziku blizny i przebarwienia można usunąć przy pomocy zabiegów tj. np. dermabrazja. Usuwanie blizn potrądzikowych tą metodą polega na złuszczeniu skóry i wygładzenie jej.

Choć trądzik często pojawia się w wieku dojrzewania (hormony), wypryski na skórze występują również u osób dorosłych. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnacje zawczasu, aby w przyszłości uniknąć konieczności leczenia trądziku.

Co jeszcze możemy zrobić?

  • Warto pamiętać o regularnej zmianie pościeli
  • Należy często zmieniać odzież w której śpimy
  • Korzystać z ubrań z tkanin naturalnych z dobrą cyrkulacją powietrza

Trądzik różowaty i pospolity

Trądzik różowaty i trądzik pospolity mogą mieć podłoże genetyczne, zaburzenia hormonalne również mogą nasilać objawy trądziku. Dochodzi wówczas do nadprodukcji sebum i zapychania porów. 

Niewłaściwa dieta także może zwiększać produkcję łoju i sprzyjać powstawaniu nowych stanów zapalnych, dlatego walka z trądzikiem wymaga odpowiednich kosmetyków oraz leków i suplementów, które przyspieszają proces gojenia się ran oraz wykazują działanie przeciwzapalne.

Q&A – Pytania i odpowiedzi

Jak szybko pozbyć się trądziku? 

Niestety w wielu przypadkach pozbycie się trądziku, pryszczy oraz innych zmian skórnych wymaga czasu. Na początek warto wdrożyć domowe sposoby na trądzik przedstawione w tym artykule, gdyż w łagodnych przypadkach mogą okazać się one wystarczające. Jeśli problem nie ustępuje lub co gorsza nasila się, warto udać się na konsultacje dermatologiczną i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Leki na trądzik od dermatologa

Najczęściej przepisywanym przez dermatologów lekiem jest izotek. Lek ten opiera swoje działanie na izotretynoinie, którą jest pochodną witaminy A i należy do grupy retinoidów. 

Skuteczność leku jest bardzo wysoka, jednak ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych przepisywany jest jedyne w ciężkich stanach zapalnych. Jeśli masz problem z zaawansowanym trądzikiem i naturalne oraz domowe sposoby wymienione w tym artykule okazały się nieskuteczne, konieczna może okazać się konsultacja dermatologiczna. 

Co pomaga na trądzik?

Skuteczne sposoby na trądzik to leki wydawane na receptę tj. izotek, wdrożenie odpowiedniego sposobu żywienia, odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry, stosowanie maseczek oraz maści, a także wspomagającą można wykorzystać suplementy diety dla cery trądzikowej. Pozbycie się wyprysków, pryszczy wymaga czasu oraz kompleksowego podejścia. Jeśli chcemy aby nasza cera uległa poprawie, musimy wdrożyć kilka metod, które wzajemnie się uzupełniają.

Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?

Problem pryszczy, krost i zaskórników wynika ze zmian hormonalnych, nadmiernego wydzielania łoju i zapychania się porów co prowadzi do namnażania się bakterii. 

W przypadku lekkiego nasilenia trądziku wystarczające może okazać się miejscowe stosowanie maseczek lub maści, wyeliminowanie przetworzonego jedzenia czy spożywanie większej ilości owoców. Można także skorzystać z preparatów, które wspomagają walkę z trądzikiem lub jeśli te sposoby okażą się niewystarczające, skorzystać z porady lekarza specjalisty. 

Domowe sposoby na trądzik – Podsumowanie

Domowe sposoby na trądzik

Trądzik to choroba, która dotyka zarówno dorosłych i jak młodsze osoby. Różnego rodzaju stany zapalne i zmiany trądzikowe można starać się zniwelować stosując domowe sposoby na trądzik, odpowiednie suplementy lub leki, które zalecił nam lekarz dermatolog.

Gdy doskwierają nam jedynie pryszcze na twarzy możemy sięgnąć po krem, żel lub domowej roboty maseczkę, które z reguły należy stosować do 2 razy dziennie (w zależności od wybranej metody).

Warto podkreślić, że sposoby na trądzik wymienione w tym artykule mogą okazać się wystarczające w lekkich problemach z trądzikiem, jednak w zaawansowanych przypadkach najlepiej skorzystać z porady specjalisty. Cerę trądzikową należy chronić przed czynnikami zewnętrznymi i regularnie pielęgnować.

Bez względu na to czy chodzi o trądzik młodzieńczy czy trądzik u osób dorosłych, tylko kompleksowe podejście może okazać się skuteczne i zapewnić satysfakcjonujące efekty.

Sprawdź także pozostałe recenzje i Artykuły

Najlepsze tabletki na powiększenie penisa - Ranking | Najlepsze tabletki na cellulit - Ranking | Najlepsza odżywka do rzęs - Ranking | Tabletki na wydłużenie stosunku | Member XXL opinie