Piloxidil – Opinie, cena, efekty – Czy stosowanie piloxidilu hamuje wypadanie włosów?

4.6/5 - (5 votes)

Aktualizacja 19 stycznia, 2022

Lek Piloxidil to preparat przeznaczony do stosowania bezpośrednio na skórę głowy w leczeniu łysienia typu męskiego (androgenowego).

Substancją czynną piloxidilu jest minoksydyl, którego skuteczny wpływ na zahamowanie wypadania oraz wzrost nowych włosów potwierdzają opinie użytkowników oraz niezależne badania.

 Minoksydyl często reklamowany jest jako złoty środek przeciw łysieniu, czy rzeczywiście tak jest? 

Opakowanie piloxidilu na łysienie androgenowe 60 ml

Co trzeba wiedzieć o minoksydulu (piloxidil)?

Łysienie androgenowe stanowi około 50% przypadków utraty włosów u mężczyzn i 40% u kobiet. Oznacza to, że istnieje 50% prawdopodobieństwo, że lek na bazie minoksydylu jak piloxidil przyniesie oczekiwane efekty.

Co z innymi przyczynami wypadania włosów?

Bardzo duże znaczenie w przypadku nadmiernej utraty włosów ma długotrwały stres, niewłaściwa dieta i pogłębiające się niedobory witamin i minerałów. Niestety lek piloxidil zawiera tylko 1 substancję (minoxidilum), co sprawia, że skuteczność jest mocno ograniczona i nie będzie on skuteczny w każdym przypadku.

Co więcej, działanie minoksydylu nie jest natychmiastowe. W wielu przypadkach wypadanie włosów ulega zmniejszeniu dopiero po 2 miesiącach stosowania, a wzrost nowych włosów może wymagać nawet 12 miesięcy regularnego stosowania preparatu.

Niestety uzyskane efekty nie są trwałe, po zakończeniu kuracji może nastąpić ponowne nasilenie utraty włosów i powrót do stanu wyjściowego w ciągu kilku miesięcy. Środek nie będzie również skuteczny u osób, u których łysienie nie jest wynikiem nadwrażliwości na dihydrotestosteron (dht).

Nie wiesz czy piloxidil to odpowiedni środek dla Ciebie? Nie chcesz poświęcać czasu na codzienne wcierane płynu w skórę głowy, a może wolisz naturalne preparaty na wypadanie włosów, które można stosować bezpiecznie przez długi czas?

W rankingu tabletek na porost włosów medsense 2022 zamieściliśmy listę, naszym zadaniem najlepszych suplementów przeciw łysieniu dostępnych na rynku, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Większość z wyróżnionych tabletek objętych jest gwarancją zwrotu pieniędzy w przypadku nie uzyskania zadowalających efektów. W swoim składzie zawierają wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego, dzięki czemu ich stosowanie jest o wiele bezpieczniejsze niż ma to miejsce w przypadku leków.

Piloxidil 2% – Co to jest i jak działa?

Preparat Piloxidil to lek na łysienie androgenowe dla mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Substancją czynną leku piloxidil jest minoksydyl o stężeniu 2% (dostępne są zamienniki jak loxon max o stężeniu 5%) .

Mężczyzna cierpiący na łysinie typu męskiego

Działanie minoksydylu potwierdzają niezależne badania oraz opinie użytkowników.

Piloxidil jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnym stadium łysienia. Może być jednak stosowany także u osób u których problem z wypadaniem włosów trwa od dłuższego czasu, niestety uzyskane rezultaty mogą być mniej widoczne.

Systematyczne stosowanie piloxidilu nasila namnażanie się komórek mieszków włosowych, inicjując wzrost nowych włosów, zapobiega także miniaturyzacji mieszków włosowych.

Piloxidil – Jak stosować?

Dawkowanie piloxidilu wymaga zaangażowania i systematyczności. Jeśli zależy nam na uzyskaniu zadowalających efektów, każdego dnia należy stosować płyn na skórę głowy 2 razy na dobę (2x 1 ml płynu – około 5 psiknięć), w miejscach szczególnie dotkniętych łysieniem.

Płyn należy delikatnie wmasować w skórę głowy opuszkami palców. Nie powinno się myć głowy przez minimum 4 godziny od naniesienia leku.

U mężczyzn są to najczęściej zakola oraz czubek głowy, w przypadku łysienia typu męskiego (alopecia androgenetica) u Pań, przerzedzeniu ulega najczęściej środek głowy.

Należy uważać aby nie wcierać płynu w inne miejsca, ponieważ może to spowodować nadmierny wzrost owłosienia w tych rejonach. Na koniec należy dokładnie umyć ręce.

Piloxidil – Opinie użytkowników

Opinie na temat piloxidilu są w większości pozytywne, jako zalety produktu często wskazywana jest skuteczność, wydajność i prosta aplikacja płynu.

Według opinii niektórych użytkowników, pierwsze rezultaty w postaci zmniejszonej utraty włosów pojawiły się już po 3-4 tygodniach stosowania, czyli w krótszym czasie niż deklaruje producent.

Opinie o Piloxidl - Płyn na porost włosów

Patrząc na daty publikacji opinii, wzrost nowych włosów można zaobserwować po upływie 6-10 miesięcy systematycznego stosowania leku.

Nie wszystkie z opinii są jednak pozytywne, u niektórych osób efekt był ledwie zauważalny lub nie pojawił się wcale. Jest to sytuacja całkowicie normalna, gdyż piloxidil to lek stosowany w łysieniu typu męskiego, które stanowi około 50% wszystkich przypadków, więc dla części osób może okazać się mało skuteczny.

Skład płynu na łysienie piloxidil 2%

W składzie leku znajdziemy jedynie minoksydyl w stężeniu 2%. Pozostałe składniki tj. etanol, glikol propylenowy i woda oczyszczona pełnią jedynie rolę pomocniczą i konserwującą.

Zamienniki dla piloxidilu – Co wybrać?

Jeśli szukasz produktu na bazie tej samej substancji czynnej, tylko o wyższym stężeniu niż w piloxidilu, wartym uwagi zamiennikiem może być loxon max.

Loxon max (dawniej loxon 5) zawiera aż 5% stężenie substancji czynnej w dziennej dawce. Oba produkty dostępne są bez recepty.

Możesz również rozważyć skorzystanie z tabletek na porost włosów jak folisin czy profolan, lub w przypadku kobiet locerin. W tym wypadku mówimy jednak u suplementach diety, a nie lekach, działają więc na nieco innej zasadzie niż ma to miejsce w przypadku piloxidilu.

W składzie folisinu oraz locerinu znajdziemy więc tylko naturalne i bezpieczne dla zdrowia składniki tj. witaminy i minerały, wyciąg z pokrzywy, skrzypu polnego czy ekstrakt z kiełków grochu anagainTM nu, którego skuteczność w hamowaniu utraty włosów zostały potwierdzone w badaniach.

Skutki uboczne leku piloxidil

Warto mieć na uwadze przed rozpoczęciem stosowanie piloxidilu, że jest to lek dostępny bez recepty (lek OTC), a nie suplement diety i jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Najczęściej są to:

  • Ból głowy lub klatki piersiowej,
  • wysypka, świąd, obrzęk,
  • nadmierne owłosienie w innych miejscach niż skóra głowy
  • miejscowy rumień.

Może również wystąpić przejściowe nasilenie utraty włosów, zmiana koloru oraz struktury włosów czy wysuszenie skóry, duszności a także rumień w miejscu naniesienia płynu.

Przed rozpoczęciem leczenia zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, w której znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące stosowania płynu na porost włosów piloxidil.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Piloxidil – Przeciwwskazania do stosowania

Choć stosowanie płynu przeciw łysieniu piloxidil jest stosunkowo bezpieczne, nie wszystkie osoby powinny z niego korzystać. W jakich sytuacjach nie należy stosować piloxidilu?

  • W trakcie ciąży i karmienia piersią.
  • W przypadku chorób skóry, w tym m.in. łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycy.
  • W przypadku poparzeń skóry głowy (np. pod wpływem opalania).
  • Na świeżo ogoloną skórę głowy.
  • Leku nie powinny stosować także osoby poniżej 18 roku życia.

Więcej przeciwwskazań do stosowania znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania.

Cena piloxidilu

Cena za opakowanie (60 ml) płynu na porost włosów piloxidil zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego czy dokonamy zakupu w aptece stacjonarnej czy złożymy zamówienie poprzez stronę internetową.

Cena piloxidilu nie przekracza jednak 40 zł. Przy dziennej dawce w ilości 2x 1 ml płynu, jedno opakowanie wystarczy na pełne 30 kuracji leczniczej.

W przypadku leków na bazie minoksydylu (minoxidilum), zahamowanie utraty włosów może nastąpić dopiero po 2 miesiącach systematycznego stosowania, a pojawienie się nowych mieszków włosowych może wymagać nawet kilku miesięcy. Należy przygotować się więc na wielomiesięczną kurację lekiem piloxidil.

Niezależnie od wybranej przez nas apteki, skład pozostaje bez zmian, dlatego w tym wypadku warto kierować się najniższą ceną. W przypadku zakupu drogą internetową, musimy do ceny doliczyć koszt przesyłki w zależności od wybranej formy dostawy.

Q&A – Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy piloxidil pomaga na każdy typ łysienia?

Lek piloxidil jest wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego, szczególnie u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia, spowodowanego nadwrażliwością organizmu na dihydrotestosteron, który z kolei jest pochodną męskiego hormonu – testosteronu. Dlatego środek nie jest skuteczny w przypadku wszystkich typów łysienia. Nadmierne wypadanie włosów może być wynikiem przewlekłego stresu, niedoboru witamin, a nawet stosowaniem niektórych leków (np. testosteron w przypadku sportowców).

Gdzie kupić piloxidil?

Preparat piloxidil można kupić w niemal każdej aptece, zarówno stacjonarnej jak i w sprzedaży internetowej. 2% stężenie minoksydylu dostępne jest bez recepty i nie wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza.

Jak długo stosować?

Długość kuracji zależy od wielu czynników. Pierwsze efekty w postaci zmniejszonej utraty włosów mogą być widoczne już po 2 miesiącach od rozpoczęcia stosowania leku, natomiast uzyskanie rezultatów w postaci wzrostu nowych włosów to w wielu przypadkach nawet od kilku miesięcy do 1 roku. Po zaprzestaniu stosowania minoxidilum może nastąpić nawrót nadmiernego łysienia i powrót do stanu wyjściowego w ciągu kilku kolejnych miesięcy.

Piloxidil czy loxon?

Oba produkty bazują na tej samej substancji czynnej, jedyna różnica między piloxidilem a loxon max to wysokość stężenia minoksydylu w 1 dawce. Loxon max zawiera nie 2, a 5% stężenie substancji czynnej.

Czy piloxidil to warty zakupu środek na łysienie? – Podsumowanie

Jeśli masz pewność, że powodem nasilonej utraty włosów jest łysienie androgenowe (łysienie typu męskiego), piloxidil może okazać się trafionym wyborem.

Środek zbiera dobre opinie u osób stosujących, w dodatku dostępny jest w przystępnej cenie bez recepty. Jeśli jednak szukasz środków o bardziej kompleksowym składzie, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem tabletek na porost włosów.

Forma produktuPłyn do skóry głowy
SkładMinoksydyl 2%
Opakowanie zawiera60 ml
Dzienna dawka2x 1 ml
CenaPoniżej 40 zł
PrzeznaczenieŁysienie typu męskiego
Sprawdź także pozostałe recenzje

Najlepsze tabletki na powiększenie penisa - Ranking | Najlepsze tabletki na cellulit - Ranking | Najlepsza odżywka do rzęs - Ranking | Tabletki na wydłużenie stosunku | Member XXL opinie