Aktualizacja 8 stycznia, 2022
W tym artykule omówimy zioła na trądzik, które mogą posłużyć nam wspomagająco do leczenia trądziku różowatego i hormonalnego.

Słowo “wspomagająco” nie znalazło się tutaj przypadkowo, gdyż same zioła mogą okazać się niewystarczające aby całkowicie zlikwidować stan zapalny i problemy skórne.
Jeśli jednak nie chcemy lub z jakiś przyczyn nie możemy stosować leków z izotretynoiną przepisanych przez dermatologa, wykorzystanie ziół w połączeniu z innymi metodami może zapewnić dobre efekty i skuteczne wsparcie w leczeniu trądziku.
Stosując zioła na trądzik musimy uzbroić się w cierpliwość i nie możemy oczekiwać natychmiastowych efektów w postaci redukcji wyprysków, krost i zaskórników. Jednak stosowane systematycznie mogą poprawić stan naszej cery, a w niektórych przypadkach także funkcjonowanie organizmu.
Spis treści:
Inne metody pomocne w walce z trądzikiem
Zioła na trądzik to jedna z tych metod, która pozwala nam na połączenie jej z innymi dostępnymi sposobami na pozbycie się zmian trądzikowych. W ten sposób uzyskane efekty mogą być bardziej widoczne niż gdybyśmy zdecydowali się wyłącznie na kurację ziołami.
Przede wszystkim pomocna może okazać się dobrze zbilansowana dieta na trądzik bogata w witaminy (a, c, e oraz b) i minerały (cynk, miedź), a także błonnik pokarmowy. Dostarczając odpowiednich mikro i makro elementów możemy nie tylko poprawić stan skóry ale także funkcjonowanie organizmu.

Na rynku dostępne są kompleksowe preparaty takie jak royal skin 500 (www.royalskin500.pl), które w naturalny sposób uderzają w przyczyny powstawania trądziku od wewnątrz. Normalizują pracę gruczołów łojowych, ograniczając tym samym nadmierne wydzielanie sebum co zapobiega zapychaniu się porów.
Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji twarzy i stosowaniu kosmetyków dedykowanych dla osób z problemem trądziku różowatego i hormonalnego. W aptekach dostępne są maści cynkowe oraz produkty na bazie kwasu salicylowego. Można także skorzystać z domowej roboty maseczek.
W jaki sposób zioła wspomagają leczenie trądziku?
Zioła na trądzik wymienione w tym artykule mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne i dezynfekujące.

Dla przykładu zielona herbata oraz aloes mają właściwości normalizujące pracę gruczołów łojowych co ogranicza wydzielanie nadmiernych ilości sebum.
W ramach przypomnienia, gdy zbyt duże ilości sebum zapychają ujście porów, dochodzi do namnażania się bakterii i tworzenia się stanów zapalnych. Nadmierna ilość sebum to jedna z głównych przyczyn powstawania trądziku.
Popularne zioła na trądzik różowaty i trądzik hormonalny
- Olejek z drzewa herbacianego
- Fiołek trójbarwny
- Nagietek lekarski
- Melisa lekarska
- Aloes
- Zielona herbata
- Lawenda
- Pokrzywa

Poniżej zamieszczamy listę popularnych ziół wykorzystywanych wspomagająco w leczeniu trądziku (acne vulgaris). Niektóre z nich stosowane są jako dodatek do kosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej, inne można przygotować w formie naparów, natomiast niektóre z wymienionych ziół można przyrządzić w formie herbatki do picia.
1. Olejek z drzewa herbacianego
Jednym z często spotykanych ziół na trądzik jest olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i dezynfekujące. Olejek z drzewa herbacianego ma jasnożółtą barwę a także intensywny zapach i rzadką konsystencję.
Olejek świetnie sprawdza się w przypadku trądziku, gdyż działa oczyszczająco, ściągająco i regenerująco na naszą cerę. Działa normalizująco na pracę gruczołów łojowych co sprawia, że nie wydzielają one tak dużej ilości sebum, które mogłoby zapychać pory i powodować gromadzenie się bakterii.
Możemy wykorzystać antytrądzikowe właściwości olejku herbacianego na kilka sposobów. Jednym z nich jest przygotowanie naparu w misce z gorącą wodą i 15 kroplami olejku. Następnie wystarczy nakryć głowę ręcznikiem i poczekać 10-15 minut. To wszystko.
Olejki eteryczne w niewielkiej ilości mogą także wzbogacić krem lub balsam do pielęgnacji cery trądzikowej lub domowej roboty maseczkę np. z glinką. Dodatkową zaletą olejku jest fakt, iż nie wysusza skóry.
2. Fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny (bratek polny) także może służyć jako skuteczne wsparcie do leczenia trądziku. Zawiera wartościowe flawonoidy (rutozyd, hesperydynę, kwercetynę) mające właściwości antyoksydacyjne i ułatwiające pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii. Fiołek zawiera również m.in. związki mineralne, karotenoidy i olejek eteryczny.
Ziele fiołka trójbarwnego można stosować w formie herbatki do picia zaparzonej z 1 torebki od 1 do 2 razy dziennie. Z powodzeniem może posłużyć nam także jako napar, wystarczy, że 2 torebki zalejemy wrzątkiem, następnie wystarczy nakryć się ręcznikiem na 10-15 minut.
Ze względu na swoje działanie oczyszczające może początkowo powodować wzrost ilości krostek, jednak efekt ten najczęściej ustępuje w ciągu 2 tygodni.
3. Nagietek lekarski
Nagietek lekarski ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne co sprawia, że może stanowić skuteczne wsparcie w walce z trądzikiem, łagodzi stany zapalne, nawilża i regeneruje skórę.
Nagietek jest bogaty w substancje aktywne mające korzystne działanie na zmiany trądzikowe tj. m.in. flawonoidy, karotenoidy, sterole czy olejek eteryczny.
W sposób naturalny wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.
Można stosować go w formie gotowych herbatek czy maści dostępnych w aptece, a także w formie parówki z 2-3 łyżeczek suszonych liści, które wystarczy zalać wrzącą wodą.
4. Melisa lekarska
Melisa lekarska znana jest głównie ze swoich właściwości odprężających i relaksujących. Musimy pamiętać, że występowanie trądziku ma różne przyczyny w tym nadmierny stres, który może prowadzić do zmian hormonalnych i pobudzenia gruczołów łojowych i nadmiernego wydzielania sebum.
Melisa lekarska świetnie nadaje się do przyrządzenia herbatki do picia.
5. Aloes
Aloes może być z powodzeniem stosowany w przypadku trądziku różowatego jak i innych odmian trądziku. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, skutecznie ogranicza wydzielanie sebum, nawilża i oczyszcza skórę, a także łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Żel z aloesem można kupić w niemal każdej aptece.
6. Zielona herbata
Zieloną herbatę w przypadku cery trądzikowej można stosować bezpośrednio na skórę. Wystarczy, że zaparzymy herbatę, następnie po jej ostygnięciu nałożymy ją wacikiem na miejsca dotknięte trądzikiem.
Zielona herbata ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyoksydacyjne, zawiera również cenne przeciwutleniacze hamują szkodliwe działanie wolnych rodników. Stosowanie zielonej herbaty bezpośrednio na skórę może także unormalizować pracę gruczołów łojowych i ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum.
7. Lawenda
Wymieniając zioła na trądzik nie możemy zapomnieć o lawendzie. Lawenda ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i oczyszczające skórę. Dodatkowo hamuje nadmierne wydzielanie sebum, które stanowi przyczyny powstawania trądziku.
Olejek lawendowy można rozcieńczyć z wodą, a następnie wacikiem przemywać miejsca występowania zmian trądzikowych.
8. Pokrzywa
Gdy wymieniamy skuteczne zioła na trądzik na myśl od razu przychodzi nam pokrzywa. Pokrzywa działa przeciwbakteryjnie, pomaga także regulować wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.
Ziele pokrzywy to cenne źródło witaminy a, b2, c oraz k, a także minerałów i flawonoidów. Dzięki swoim właściwościom moczopędnym ziele pokrzywy wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn co ma korzystny wpływ na trądzik.
Pokrzywę można stosować jako krem lub wykorzystać do przygotowania maseczki lub napoju do picia.
Pozostałe zioła na trądzik: Arnika górska, oczar wirginijski, wąkrotka azjatycka, wyciąg z mniszka lekarskiego.
Jak widać ziołami na trądzik można skutecznie łagodzić objawy trądziku. Jeśli chodzi o trądzik zioła mają cenne właściwości oczyszczające, działanie ściągające, właściwości łagodzące stany zapalne (działają przeciwzapalnie). Wiele najskuteczniejszych ziół ponadto działa antybakteryjnie, pomaga również usunąć szkodliwe produkty przemiany materii.
Q&A – Pytania i odpowiedzi
Jakie zioła pić na ładną cerę?
Zioła na trądzik, które nadają się do przygotowania w formie herbatek do picia to z pewnością wymienione w tym artykule zielona herbata, melisa lekarska, fiołek trójbarwny oraz nagietek lekarski. Część z wymienionych ziół może być stosowana również w formie parówek lub bezpośrednio na miejsca gdzie występuje trądzik.
Czy można połączyć stosowanie kilku ziół na poprawę cery?
Tak. Możemy połączyć stosowanie kilku różnych ziół o działu antytrądzikowym, tak dzieje się bardzo często w przypadku różnych suplementów dostępnych w aptekach czy sklepach zielarskich. Takie preparaty zawierają najczęściej połączenie kilku ziół, których działanie wzajemnie się uzupełnia.
Czy są dostępne gotowe mieszanki ziół na trądzik?
Tak. Takie mieszanki można kupić aptekach stacjonarnych oraz online. Możemy również kupić gotowe preparaty w sklepach zielarskich. W ten sposób nie musimy kupować każdego z ziół osobno co może pomóc nam zaoszczędzić czas, a w wielu przypadkach również pieniądze.
Czy zioła na trądzik mogą powodować skutki uboczne?
Niestety tak. Nawet naturalne zioła na trądzik mogą w niektórych przypadkach powodować skutki uboczne. Bardzo istotne w zapobieganiu takim sytuacjom jest nie przyjmowanie zbyt dużych dawek, a także upewnienie się czy nie występuje u nas uczulenie na które z ziół, które mamy zamiar zacząć przyjmować.
Czy warto stosować zioła na trądzik? – Podsumowanie
Zioła na trądzik powinny być stosowane jedynie wspomagająco w leczeniu trądziku i zmian skórnych.

Jeśli nasz problem to zaawansowany trądzik różowaty lub hormonalny, najlepszym wyjściem może okazać się wizyta u dermatologa, który zaplanuje nasze leczenie. Jeśli jednak zdecydujemy się na stosowanie ziół, warto połączyć je z innymi dostępnymi metodami.
Odpowiedzią na pytanie jak pozbyć się trądziku może okazać się wdrożenie odpowiedniego sposobu odżywiania i uzupełnienie tym samym niedoborów witamin i minerałów niezbędnych dla zachowania zdrowej cery.
Można także połączyć stosowanie ziół bezpośrednio na skórę i kompleksowych preparatów przeciwtrądzikowych tj. royal skin 500 czy derminax, które bazują wyłącznie na składnikach naturalnych i wspomagają walkę z trądzikiem od środka.
Warto także stosować odpowiednie kremy i kosmetyki dla cery trądzikowej. Powinniśmy również zadbać o częstą zmianę pościeli, noszenie przewiewnych ubrań i regularne kąpiele. Należy także uważać aby nie przesuszyć skóry.
Zioła mogą ułatwić nam pozbycie się stanów zapalnych w początkowym stadium, jednak w pojedynkę mogą okazać się nieskuteczne w przypadku zaawansowanego trądziku.